הכשרה לאנשי מקצוע:

השתלמות לאנשי טיפול וחינוך בנושא – קשיי שינה

רקע:

שינה היא אחד הצרכים הבסיסיים של הגוף, כמו אוכל ואויר לנשימה. מחקרים הראו שעייפות גורמת לתפקוד ירוד של המערכת החיסונית ופוגעת בתפקוד היום יומי - בעבודה, בנהיגה, במצב רוח ועוד.

עוד מצאו כי – 30%-40% מכלל התינוקות והפעוטות בין גיל חצי שנה לגיל שלוש אינם מפתחים את היכולת לישון ברציפות, והשינה שלהם ממשיכה להתאפיין ביקיצות מרובות ו/או ממושכות. אומנם בחודשים הראשונים לחיים תופעות אלה צפויות, אך לעיתים הם מתמשכים ופוגעים בהתפתחות הילד ובחיי המשפחה.

בקרב אנשי טיפול רבים  רווחת העמדה שלפיה קשיים בהירדמות ובשמירה על רצף השינה הם תופעה התפתחותית חולפת, אך  תוצאות מחקרים בתחום מראים כי ההפרעות הללו יכולות להיות מתמידות מאוד בכ - 50% מהתינוקות הלוקים בהן, ואף להתפתח להפרעה מתמשכת במהלך הילדות. (Tikotzky, Sadeh, 2009).

 קשיי שינה עשויים להוות נטל משמעותי על ההורים והתינוק כאחד. לדוגמה: מתח משפחתי רב, הפסד ימי עבודה עקב עייפות או מחלות, הערכת חופשת לידה בעקבות עייפות וחוסר שינה בלילות. מצד שני אנו גם רואים כיצד סוגיות וקשיים במשפחה עשויים לפגוע בשינה של הפעוט כשזו מהווה למעשה סימפטום לקושי אחר אשר עלינו לתת עליו את הדעת.

מכאן ההבנה שחשוב שאנשי מקצוע בעלי ידע קודם ורחב אודות הילד וסביבתו יהיו בעלי הידע גם בתחום זה.

 מה עושים?

 נערכו מחקרים על מנת לבדוק את יעילותן של התערבויות  הדרכתיות. ממצאי המחקרים מצביעים באופן מובהק על יעילותן.( Tikotzky, Sadeh, 2009) 

אנשי מקצוע העובדים עם הורים הינם בעמדת מפתח לתת הדרכה- ידע וכלים, ולסייע בשינויים התנהגותיים היכולים לשפר את איכות השינה.

 

מטרת ההשתלמות:

 * ההשתלמות תספק ארגז כלים בתחום  ההורות והשינה, כך שבוגרי ההשתלמות יוכלו ללוות משפחות בתהליך של שינוי הרגלים מתוך הסתכלות רחבה.

הקורס מיועד לאנשי מקצוע המגיעים עם הכרות וניסיון בעבודה מול הורים וילדים בגיל הרך ומאפשר הפריה הדדית מקצועית סביב תחומים אשר נושקים לעולם השינה.

 

מבנה הקורס ואמצעי למידה:

*  9 מפגשים שבועיים בני 4 שעות כל אחד. הקורס יתחיל ב2 למאי 2022 בין השעות 16:00-20:00, ימי שני, ויתקיים באופן מקוון (לייב בזום) .

 

הקורס מתבסס על מספר אלמנטים:

 * קריאת חובה

 * הרצאות פרונטאליות

 * למידה אינטראקטיבית- תרגולים וסימולציות

 * דיונים פתוחים

 * הגשת עבודה 

 * נוכחות במפגשים- 80% חובה

 

 בין הנושאים שילמדו בקורס:

 * הקשר בין רקע התפתחותי, סביבתי ורגשי של תינוקות וילדים לבין קשיי שינה.

 * פיזיולוגיית השינה, הפרעות שינה/ קשיי שינה.

 * בטיחות בשינה. 

 * מענים לבעיות שינה בהתאם לגילאים ושלבי התפתחות שונים. 

 * סדר יום. 

 * סגנונות הורות. 

 * תזונת תינוקות .

 * תאומים ואחים. 

 * אתיקה.

 

מטלות הקורס:

 1. נוכחות במפגשים

 2. עבודת אמצע הורס

 בסיום הלימודים וכל מטלות הקורס, כל הסטודנטים יהיו זכאים לתעודה השתתפות בהשתלמות.

 למעוניינים, ניתן לעשות התנסות מעשית של ליווי 3 משפחות תחת הנחיית מנחות הקורס ובסופן תינתן תעודה של יועצת שינה מוסמכת. עלות ההתנסות המעשית 900 ₪.

 

  

מנחות הקורס:

 שירה קראוטהמר, אחות מוסמכת, BSN, MA, בוגרת קורס טיפול נמרץ פגים וילדים, יועצת שינה מוסמכת, מנחת הורים ובעלת תואר שני בייעוץ משפחתי. שימשה 6 שנים כאחות אחראית במחלקת ילודים בבי"ח. בנוסף, שירה עובדת עם משפחות ברחבי העולם, מעבירה סדנאות, מלמדת בבתי ספר אקדמיים לסיעוד ברחבי הארץ, מנהלת פרויקט לסדנאות שינה בלשכת הבריאות תל אביב.

הוכשרה והוסמכה בבית הספר Naturally Nurturing באנגליה ובבית הספר של Kim West

מארה"ב - מהמוסדות המובילים בעולם בתחום ייעוץ השינה לתינוקות ולפעוטות. ממייסדות

ומפתחות תחום ייעוץ השינה בישראל

 

רוני שפירא (MA), מוסמכת בהתערבות טיפולית מול הורים וילדים בגיל הרך, יועצת שינה ומלווה התפתחותית.

מנחת קבוצות אמהות לאחר לידה וקבוצות הורים לגיל הרך, מקיימת יעוצי שינה והדרכות הורים באופן פרטי, מרצה בבי"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית ומדריכה סטודנטיות המתמחות במסלול התערבות טיפולית בגיל הרך.

מובילה את המרכז הרב מקצועי לשינה בגיל הרך הכולל מאגר נשות מקצוע מתחומי ידע בהורות והגיל הרך אשר הוכשרו כולן בתחום יעוץ השינה.

 

  

מחיר הקורס:

4,200 ש"ח

בהרשמה מוקדמת (עד 03/04/2022)  3,800 ש"ח

 

לפרטים נוספים והרשמה:

שירה קראוטהמר 054-2366641

רוני שפירא סוקלסקי 052-4334030

 

לפרטים נוספים צרו קשר.